Jak fotografować samoloty? Samolot to najpiękniejsza modelka na świecie. Statek powietrzny to tak wdzięczny i piękny obiekt, że nawet na złym zdjęciu wyjdzie ładnie. Najprościej jest fotografować samoloty z ziemi. W Polsce i Europie w ciągu roku można znaleźć wiele pokazów lotniczych. Również w Krakowie co roku odbywa się „Małopolski Piknik Lotniczy”. Wielu fotografów wysiaduje także przy pasach startowych lotnisk i wyczekuje upragnionej zdobyczy. Trudniejszą formą jest fotografia z powietrza.
Podtrzymując swoją pasję lotniczą i fotograficzną udało mi się praktykować różne sposoby fotografowania samolotów.
Chciałbym w tym wpisie opowiedzieć o moim fotografowaniu z powietrza.
Mam taką możliwość dzięki projektowi pod nazwą „Air2Air Meeting”.
Organizuje go i nim kieruje Sławek „Hesja” Krajniewski, jeden z najlepszych polskich fotografów lotniczych. Przeważnie miejscem projektu jest lotnisko Aeroklubu Piotrkowskiego.
Fotografujemy z pokładu samolotu „Skyvan” należącego do SKY FORCE Polskiego Centrum Spadochronowego w Piotrkowie Trybunalskim
Nie jest to prosta sztuka. W lecącym samolocie, przypięty pasami bezpieczeństwa i bujany we wszystkie strony utrzymuję równowagę. Ale to nie wszystko. Ponieważ trzeba jeszcze zrobić ostre zdjęcie! A na nieszczęście obiekt fotografii także buja się i pląsa we wszystkie strony.
Fotografując samoloty śmigłowe aby na zdjęciu było rozmyte i zamknięte koło śmigła ekspozycję ustawia się na około 1/120 s.
A więc łatwiej jest fotografować samoloty odrzutowe gdzie ekspozycja minimum to 1/1000 s.
Fotografowanie samolotów to także świetna zabawa.
Dla tych w powietrzu…
I dla tych na ziemi.
Niektóre fotografie umieszczone w tym poście nie należą do mnie gdyż nie byłem w stanie być w kilku miejscach naraz. Ze względu na lepsze zilustrowanie wydarzenia posłużyłem się zdjęciami zamieszczonymi na facebook przez moich kolegów: Łukasz Polus, Krzysiek Pawlak, Alek Bilski, Bar Tor, Will Mandella, Jarek Sokalski, Tomasz Kowalczyk, Tomasz Filipiak.
Zdjęcie z logo Air2Air – Sławek „Hesja” Krajniewski
1 Comment
Ten post jest niesamowicie pouczający! Chciałbym zapytać, jakie źródła informacji najczęściej wykorzystujesz podczas pisania swoich treści. Czy to głównie własne doświadczenia, czy może intensywna analiza różnych materiałów?